20. 10. 2023

Pěnčín v derby s Brodem zvítězil

Mistrovské utkání krajského přeboru
FK Železný Brod : FC Pěnčín
sobota 14. 10. 2023 15.30
Rozhodčí: Nývlt, Žerovnický, Bohuš
Delegát: Čurda
Domácí: Michaler, Kysela, Phan, Bím (Čapek), Picek (K), Myslivec (Schmied), Káňa, Šefr, Balcar, Podstavek (Šťastný), Podzimek (Kotlár)
Trenér: Milan Mayer
Hosté: Jerasov, Bína, Heinrich (K), Hrnčíř, Patka, Díl (Helm), Ráček (Ryml), Vrabec, Pour (Hartman), Daněk, Štemberk
Trenér: Emil Šafář
Branky: Pour (15.), Štemberk (22.)
Tresty: ŽK Vrabec (49.)
Máme tu fotbalovou sobotu a my jsme v údolí Jizery v malém městě s velkou historií (první zmínky jsou z roku 1352, což je o více jak dvě století dříve než Pěnčín). Soupeře známe, může nás ale překvapit. Výkopem v 15.30 je zahájeno utkání. Naše první šance je hned v 1. minutě, kdy kapitán Petr Heinrich posílá míč Mirkovi Štemberkovi, ale ten nemá komu nahrát. Škoda. Dvě minuty na to se dopouštíme faulu na domácího hráče, a Brod má možnost kopat svoji první standardku, kterou Díma Jerasov vyboxuje do bezpečí. Ten musí zasahovat jen pár desítek vteřin a to znovu, neboť se dopouštíme chyby a ztrácíme míč. Brodští atakují, využívají rychlých přečíslení. V 8. minutě je na balónu Matěj Hrnčíř, ten posílá na Mírka Štemberka, ale bohužel sudí mává ofsajd. Podobně hned navazující akce Kuby Daňka, který nahrává Martinu Ráčkovi, ale opět pomezní mává praporkem. Škoda hezké akce. Následuje série našich kopů kolem brankové konstrukce. Nejprve Pepa Pour dává míč Honzovi Dílovi, ten střílí mimo. Pak Mirek Štemberk nahrává Pepovi Pourovi a ten míří nad branku, podobně pak i přestřeluje Marek Bína. Chybí štestíčko (nebo přesnější trefa? 😊). A je to tu. Honza Díl přesně nahrává Pepovi Pourovi a konečně je tu branka, v 15. minutě stav utkání 0:1. Nepolevujeme, útočíme, Ve 20. minutě má dvě tutovky na noze Marek Bína, avšak nevychází to. Následně musí zasahovat opět Díma Jerasov. A je tu 22. minuta zápasu, míč ve středu pole přebírá Pepa Pour, ten prokličkovává několik brodských a posílá míč na Mirka Štemberka, který již bezpečně uklízí míč do sítě domácích. Je to 0:2. Luxusní akce. Další příležitost je tu v 26. minutě, kdy Matěj Hrnčíř uniká po lajně s míčem a nahrává před branku, kde Pepa Pour hlavičkuje a jen těsně míjí branku. Máme několik dalších šancí. V 32. kope náš další roh Honza Díl, ale Pavlovi Patkovi se nedaří skórovat. Podobě pak posílá míč do náruče brodského brankáře Kuba Daněk v 41. minutě. A brodští také nepolevují a velikou šanci mají ve 43. minutě. Díma Jerasov chytá jejich střelu přímo na brankové čáře. Uff - velké štěstí. Po první půli vedeme 2:0.
Do druhé půle vstupujeme beze změn v hráčském kádru. Brod oživuje hru, presuje, nenechává nás v klidu rozehrát. Bohužel je zde v 49. minutě první žlutá karta v zápase, a to pro faulujícího Karla Vrabce. Hra je nyní často přerušována. V 56. minutě poprvé střídáme, odchází Martin Ráček, a nastupuje Tomáš Ryml. Snažíme se, ale nestačí to. V 61. minutě střílí opět Pepa Pour, avšak moc vysoko a vedle. Hned na to má šanci i Kuba Daněk, ale střela mu nesedá na kopačku a jen pomalu ji posílá na brankáře Brodu, který ji zpracovává. Hra je v nějakém útlumu z naší strany. Hosté nás chvílemi přehrávají. V 65. minutě opět střídáme, přichází Vašek Helm, který nahrazuje Honzu Díla. V 69. minutě kopou domácí standardku, i když z větší dálky, a nás bezpečně ubrání Pavel Patka. V 73. minutě dobíhá dlouhý míč Marek Bína, chybí snad jen krůček pro další branku. V 76. minutě posílá Matěj Hrnčíř křižnou dlouho střelu Mirkovi Štemberkovi k velkému vápnu. Ten na mokrém povrchu padá, hned vstává, míří, ale brankář chytá. V 77. minutě se střetávají dva brodští hráči, a pro jednoho z nich utkání končí. Další naše šance přichází v 84. minutě, kdy Tomáš Ryml posílá svou střelu brankáři do náruče. V podstatě již kontrolujeme hru. Na konci se pak na pár minut podívá na hřiště i Tomáš Hartman za Pepu Poura. Utkání dohráváme spíš v klidu. A je tu hvizd píšťalky, a končí další naše mistrovské utkání tentokráte s Železným Brodem, kdy vítězíme 2:0.
První půle tohoto utkání byla super, vlastně asi nejlepší v této sezóně, hráli jsme dynamicky, tvořili jsme mnoho šancí. Dvě z nich jsme proměnili. Druhá půle ale taková již nebyla, příležitosti byly, ale ztratili jsme jakoby na živosti. Jestli nás těšil výsledek z té první? Uznání patří jednak Mirkovi Štemberkovi, tak i Pepovi Pourovi, autorům dvou branek, a nespočtu dalších šancí. Dále pak i Honzovi Dílovi a také dnes velkému hlavičkáři Matěji Hrčířovi. Poděkování pak celému týmu. Pokud jsme disciplinovaní, tak je to velmi kvalitní hra. Jen tak dál.
Příští utkání bude v sobotu 21. října u nás doma na Pěnčíně od 14.15 s TJ Jiskra Višňová. Určitě nás dojeďte podpořit a to i v nepříznivém počasí.